Milano Tasarım Haftası / 14-19 Nisan 2015

blogHaber1

Milano Design Week diğer bir adı ile “Salone del Mobile”, şehir dışında fuar alanı bulunan ama aynı zamanda şehrin içerisinde bölgelere ayrılmış ve sokakların içerisine yerleştirilmiş kocaman, dev bir organizasyon. Tüm organizasyonlar için bulundukları bölgelerdeki terk edilmiş binalar, çok geniş endüstriyel yapılar ve tabi ki sokakların kendisi kullanılıyor. Şehir içinde en belirgin hatlarıyla Tortona, Brera ve Lambrate olmak üzere 3 bölgeye ayrılıyor. Her birinin kendine özel karakteristik özellikleri ve bulundukları bölgeye ait bir dokusu olduğundan bu bölgelerdeki tüm sergiler, workshoplar ya da organizasyonlar da bu yönde birbirinden farklılıklar gösteriyor.

Tortona bölgesi, şehrin biraz daha güneyinde kalan, her gelene sorsanız İstanbul’un Taksimi olarak adlandırılan Navigli bölgesinin hemen yanı başında uzunca bir sokaktan oluşuyor. Tüm dizayn haftasının en hareketli, en kalabalık (bazen adım adım yürümek zorunda kaldığımız), en genç bölgesinin burası olduğunu söyleyebiliriz. Bir yanda kurumsal şirketleri görürken ağırlıklı olarak da dizayn dünyasının parlamakta olan yıldızlarını, her birinin deneysel sergilerini ya da yepyeni aklınıza gelmeyen ürünlerin pop-up mağazalarını bulabiliyorsunuz. Window shopping kıvamında, bir yanınızda ultra teknolojik bir mutfağın bir kumanda ile açıldığını görüp kafanızı çevirdiğinizde, küçücük bir mağazada o anda eserlerini yaratmaya karar vermiş tamamen boya içinde insanları ya da rüzgarda dönmeyen şemsiyeleri keşfedebiliyoruz. Ya da bir anda kocaman bir fabrikaya girip, yapay bir dünyada, oda oda yolculuk yapabiliyorsunuz.

Brera bölgesi zaten hali hazırda sanat, tasarım ve moda dünyasının birlikte yaşadığı, kültür ve eğlenceyi birlikte yaşayabileceğiniz tarihi bir bölge. Diğerlerinden farklı olarak tasarım haftası dışında da zaten bu dokuda yaşadığı için bu bölgede daha çok showroomları, galerileri ya da zaten hep sanat ve kültüre ayrılmış alanları yeniden dekore edilmiş halleriyle geziyorsunuz.

Lambrate bölgesi, normal hayatta büyük endüstriyel binaların ya da kocaman garajların kullanıldığı, deneysel eserleri daha fazla bulabileceğiniz, bir binadan diğerine geçmekten yorgun düşeceğiniz, içinde en fazla çeşitliliği barındıran bölgeyi temsil ediyor. Bu bölge, ilk olarak 2010 yılındatasarım haftasına dahil olmuş “Ventura Lambrate” adı altında daha genç bir proje. Kurulurken ki amacı genç tasarımcıların, yaratıcı markaların, en şaşırtıcı ya da beklenmedik eserlerin sergilenebildiği daha özgür bir alan yaratarak, normal hayatta kullanım dışı kalmış endüstriyel bu bölgeyi hareketlendirmek ve tabi ki değerlendirmiş de olmak.